Hizmetlerimiz >> Deport Olmuş Yabancıların Çalışma İzni Alım İşlemleri

Deport Olmuş Yabancıların Çalışma İzni Alım İşlemleri

Deport olmuş yabancılar Türkiye’ye girebilir mi? Bu soru birçok yabancı uyruklu kişinin yanı sıra onların Türkiye’deki işverenlerinin ve yakınlarının da kafasını kurcalamaktadır. Burada önem arz eden durum yabancının neden deport edildiğidir.

Ülkemizde yüz kızartıcı suçlara karışmış ve bu nedenle deport olmuş yabancıların giriş yasakları bitene kadar Türkiye’ye ne sebeple olursa olsun giriş yapmaları mümkün değildir fakat kişi vize ihlali sebebiyle deport edilmişse, ki deport edilen yabancıların büyük bölümüne bu sebepten ötürü giriş yasağı uygulanmaktadır, çalışma izni alınarak bu yasağın kaldırılması mümkündür.

Deport edilmiş yabancının ülkemizde bir iş bulması halinde giriş yasağı süresi göz önünde bulundurulmaksızın çalışma izni verilerek deportu kaldırılmaktadır. Vize ihlali, yani geç çıkış süresi hesaplanarak yabancıdan talep edilen para cezası ödenmediği sürece ülkemize girişlerine izin verilmemektedir.

Yabancının çalışma vizesi için kendi ülkesinde bulunan Türk Büyükelçiliği’ne başvurusunun ardından Ankara’da yer alan Çalışma Bakanlığı'na çalışma izni başvurusu iletilmelidir ve çalışma izninin onaylanmasının ardından yabancı şahıs tekrar başvuruda bulunduğu Türk Büyükelçiliği’ne giderek çalışma vizesini pasaportuna işleterek Türkiye’ye gelebilir fakat sınır kapılarında ve hava alanlarında bulunan veznelere geçmiş tarihlerde yaptığı vize ihlallerinden doğan para cezalarını burada ödemek zorundadır. Aksi halde ülkemize giriş gerçekleştirilemez.

Yabancı çalışma izinleri hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.